26 Eylül 2018 Çarsamba 14:51:51
WEB TASARIM      YARDIM      HABERLER      BLOG      WHOİS
0212 591 95 51
Web Site Yapımı

Php Nedir?
Yazının Eklenme Tarihi :06 Haziran 2010 Pazar 02:16:48
twitter Friend Feed facebook


Bu yazıya başlamadan önce elimdeki kitaplara, internet sitelerinde php nedir sorusunun yanıtını aradım. Aslın çok kolay bir iki cevap bulmak mümkün olsa da kimse bu konuya değinmemiş. Kitaplar ve siteler hemen php kurulumlarını anlatıp değişkenleri işlemeye başlamış. “Php Nedir ?” Sorusunun ilmi bir cevabı olsa da ben bir php programcısı olarak kendi tecrübelerimle cevaplamaya çalışacağım.

-    Php hiçbir zaman sitemizi ziyaret eden kişilerin tarayıcılarında çalışmaz, onun yerine php dosyaları sunucularda çalışırlar ve sunucu çalıştırılan php dosyasının sonuçları, sitemizi ziyaret eden kişiye html olarak aktarılır. Dolaysıyla Php kodlarını siteyi ziyaret edenler göremez. <?php echo ‘Merhaba’; ?> php kodu sunucuda derlenir ve ziyaretçini tarayıcısına sadece “Merhaba” yazısı gönderilir.
-    Php içerdiği komutlar ve fonksiyonlar sayesinde bizim istediğimiz sonuçları üretir. Peki php sitelerde nasıl oluyor da kullanıcıların tıkladıkları sayfa açılıyor?
Php sitelerinde kullanıcılar ile php dosyalarındaki bilgi alışverişi genelde üç yöntemler sağlanır.
1: Cookie(kurabiye), ziyaretçinin tarayıcısına kurabiye bırakılır. Bu kurabiyeler tekrar ziyaretçinin bilgisayarından alınabilir ve içindeki bilgilerle işlem yapılabilir.
2: Post (form), Post ile alınan bilgiler hepimizin her gün doldurduğu form bilgileridir. Formlardan gelen bilgiler sunucudaki php dosyaları tarafından değerlendirilip bir sonuç üretilerek, sitemizi ziyaret eden kişilere bilgi verilir. Örneğin bir siteye giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifre bilgileri bir form ile yollarsınız. Bu bilgiler php dosyalarınca değerlendiril ve siteye girişinize karar verilir.
3:Get (adres satırı), www.tekenolojikulubu.com/abc.php?a=1  Adres satırında veriler php dosylarına get değişkeni ile iletilir. Örnekte yazdığımız adres satırındaki adrese göre, abc php dosyasına a=1 bilgisini gönderiyoruz ve abc php dosyası da bize bu eşitliğe uygun olan sonucu gönderecektir.

Php dosyalarının sunucuda durduğunu, sunucudan kullanıcıya sadece html bilgi gittiğini, kullanıcıdan sunucuya ordanda php dosyalarına bilginin nasıl gittiğini anladık. Php ile site ziyaretçinin ilişkisi anladık.
Php herkesin bildiği gibi bir betik dildir, ve keşke bu tanım her şeyi anlatmaya yetseydi. Son bir örnekle php ne işe yaradığını anlatayım.

Odanızda asılı bir tablo düşünün, güzel bir manzara resmi, yeşil ormanlar, akarsular, kuşlar, ortam alabildiğince güzel. Tek eksiğimiz güneş yok. Güneşin neden orda olmadığını düşünmeye başlıyoruz, bir arkadaşımız hemen tabloyu alıp sağa sola sallıyor ama güneş hala görünmüyor. Tabloyu oluşturan doku renkler nesneleri, html olarak varsayalım. Ne kadar uğraşırsak uğraşalım tabloya yeni bir şey katamayız. Birden içimizden birisi şöyle der, belki tablonun arkasında php kodları vardır gece olduğu için güneş görünmüyordur. Sonra beklerler ve saat 6 gibi güneş tabloda yavaş yavaş doğmaktadır. Php dosyaları onlara tanımlanan kurallar ile çalışırlar, istersek gece tablomuz da güneş doğurabilir ve gündüz de batırabiliriz. Yinede güneşi orda gösteren, rengini sıcaklığını vurgulayan html kodlarıdır. Php sadece güneşin orda olup olmadığını karar verir.
 


Son Güncellenme Tarihi : 06/06/10 02:16:48   -   Görüntülenme : 4743
 

Bloglar Ana Sayfasına Git

Vizly Dizayn © 2008 - 2018 |  Hayta İnternet Hizmetleri Ürünüdür.