26 Eylül 2018 Çarsamba 14:48:44
WEB TASARIM      YARDIM      HABERLER      BLOG      WHOİS
0212 591 95 51
Web Site Yapımı

Dünya'daki ISS'lerin Sadece %8'i IPv6'ya Tam Hazır
Haberin Eklenme Tarihi :12 Aralık 2010 Pazar 13:44:43
twitter Friend Feed facebook

Türkiye'de ISS'lerin yaklaşık %24'ünün IPv6 hazırlığında en azından bir yıldız düzeyine ulaştığı görülüyor. Tüm RIPE NCC hizmet bölgelerindeki ISS'lerin %27'sinin en azından bir kez IPv6 tahsisi gerçekleştirmiş olduğu düşünülürse Türkiye geride kalmış gibi gözükmüyor ve ortalama düzeyde sayılır. Ancak tabloda dikkat çeken husus Türkiye'nin büyük oranda tek yıldız ratingine ulaştığı yani belirtilen kriterlerden sadece IPv6 tahsisini gerçekleştirmiş olması.

Tahsisi yapılmamış IPv4 adresleri gittikçe azalmakta. Peki acaba Internet Servis Sağlayıcıların (ISS) IPv6 konuşlandırmaları nasıl gidiyor ve son durum nedir? İnternetin teknolojik gelişimiyle ilgili tüm kişi ve grupların dahil olabildiği RIPE (Réseaux IP Européens – Avrupa IP Networkleri) açık forumuna bağlı RIPE Labs, RIPE NCC üyesi olan tüm ISS'lerin IPv6 geçişleri ile ilgili bir çalışma yayınladı.

RIPE Labs'in yayınladığı çalışmada sağladıkları IPv6 servislerinin kalitesine göre ISS'ler dört yıldızdan oluşan bir rating sisteminde sıralanıyorlar. Rating sisteminde esas alınan ve her birisi bir yıldıza tekabül eden kriterler ise şöyle:


      • ISS'in IPv6 tahsisine sahip olması
      • Adres ön ekinin İnternette route edilmiş olması
      • RIPE Veritabanına bir route6 objesinin kaydedilmiş olması
      • Tersine DNS'in (Reverse DNS) düzenlenmiş olması


RIPE'ın hazırladığı grafikte RIPE NCC hizmet bölgesinde (Avrupa, Orta Doğu ve Asya'nın bir bölümü) yer alan ve en azından 5 adet ISS'e sahip ülkeler gösterilmekte. Bu ülkelerin her birisine çalışma metodolojisine bağlı olarak sıfır ile dört arasında değişen ratingler verilmiş. Grafikte hem ülkesel anlamda hem de genel anlamda IPv6 konuşlandırma düzeylerine yer veriliyor.

Çalışmanın ortaya koyduğu bazı anahtar bulgular ise şöyle:


    * RIPE NCC hizmet bölgesindeki tüm ISS'lerin %27'si en azından bir kez IPv6 tahsisi yapmış

    * ISS'lerin %8'i dört yıldızlı IPv6 hazırlığına ulaşabilmiş

    * IPv6 konuşlandırmasının en yüksek olduğu ülke Slovenya olmuş. Ülkedeki ISS'lerin %67'si IPv6 hazırlığında en azından bir yıldız düzeyine ulaşırken neredeyse yüzde 25'i dört yıldız düzeyinde.


Slovenya'nın araştırmada bu denli öne çıkışın iki sebebi var. Bunlardan ilki ülkede son derece aktif ve ısrarcı bir IPv6 camiasının mevcut oluşu. Diğer neden ise çalışmanın doğası gereği nispeten küçük ülkelerin çalışma sonuçlarında bir adım önde gözükmeleri. Zira daha az yatırım maliyeti ile daha fazla IPv6 konuşlandırması sağlanabiliyor. Yine de Portekiz, Hollanda ve Almanya gibi daha büyük ekonomiye sahip ülkelerin de IPv6 konuşlandırmasında oldukça iyi yol aldıkları söylenebilir.

Türkiye'de ise ISS'lerin yaklaşık %24'ünün IPv6 hazırlığında en azından bir yıldız düzeyine ulaştığı görülüyor. Tüm RIPE NCC hizmet bölgelerindeki ISS'lerin %27'sinin en azından bir kez IPv6 tahsisi gerçekleştirmiş olduğu düşünülürse Türkiye geride kalmış gibi gözükmüyor ve ortalama düzeyde sayılır. Ancak tabloda dikkat çeken husus Türkiye'nin büyük oranda tek yıldız ratingine ulaştığı yani belirtilen kriterlerden sadece IPv6 tahsisini gerçekleştirmiş olması.

Raporun ortaya koyduğu kötü sonuç ise RIPE NCC hizmet bölgesindeki tüm ISS'lerin %73'ü henüz IPv6 alan talebinde dahi bulunmamış. Daha önce açıklanan verilere göre tahsisi yapılmamış IPv4 adres alanı oranı sadece yüzde 6 düzeylerine dek inmişken bu kadar fazla ISS'in IPv6 konusunu görmezden geliyor oluşu çok enteresan.

RIPE Labs, bu verileri toplamaya ve paylaşmaya devam edeceğini açıklarken, IPv6 hazırlığı bağlamında rating sistemine beşinci bir yıldız olarak “IPv6 erişilebilirliği” kriterini de ekleyebileceklerini duyurdu.

Çalışma metodolojisi hakkında biraz bilgi vermek gerekirse RIPE Labs, RIPE NCC hizmet bölgesinde yer alan ve kayıtlı tüm Yerel Internet Kayıt (Local Internet Registry – LIR) organizasyonlarını Reg-ID'lerini (ülke kodları) baz alarak ülkesel sınıflandırmaya tabi tutmuş. Bununla birlikte RIPE Labs, Yerel İnternet Kayıt organizasyonlarının gerçek lokasyonları veya sundukları servislerin birden fazla ülkeyi kapsayabileceği için bu sınıflandırmanın tam anlamıyla ülkesel bir sıralamayı yansıtmıyor olabileceğini ifade ediyor.

RIPE Labs'in de kabul ettiği üzere çalışmanın bazı eksikleri ve handikapları olabilir, ancak mevcut çalışma en azından IPv6 konuşlandırma seviyeleri anlamında yapılmış en kapsamlı bölgesel çalışmalardan birisi olarak dikkat çekiyor. Çalışmaya ve ilgili grafiğe şu adresten ulaşabilirsiniz:

IPv6 Ripeness Update and Methodology


 


Son Güncellenme Tarihi : 12/12/10 13:44:43   -   Görüntülenme : 6402
 

Haberler Ana Sayfasına Git

Vizly Dizayn © 2008 - 2018 |  Hayta İnternet Hizmetleri Ürünüdür.