26 Eylül 2018 Çarsamba 14:50:49
WEB TASARIM      YARDIM      HABERLER      BLOG      WHOİS
0212 591 95 51
Web Site Yapımı

İşletmeler İçin P-Dilleri Daha İyi
Haberin Eklenme Tarihi :04 Mayıs 2010 Salı 15:22:28
twitter Friend Feed facebook

Yahoo ve Jupitermedia PHP’yi geniş olarak kullanan önemli web sitelerinden ikisi. Bunlara ek olarak sosyal yardımlaşma sitesi Friendster ve bir açık kod yazılım sitesi olan Freshmeat.org sayılabilir. Freshmeat.org günde yaklaşık 600,000 ila 700,000 sayfa gösterimini PHP kullanarak gerçekleştiriyor.

Sözü geçen araştırma şirketinde bir analist olan Richard Monson-Haefel, PHP’nin HTML kodlarının dinamik olarak üretilmesini ve HTTP çağrılarını çok kolay bir şekilde gerçekleştirebildiğinin altını çiziyor. Perl, metin formatındaki verilerin büyük boyutlardaki işlemleri için ve Unix ve Linux gibi işletim sistemlerinin sistem yönetimi konularında kullanılıyor. Python genellikle sistem yönetimi, metin işlemleri ve hatta uygulama geliştirme konularında kullanılıyor.

Monson-Haefel raporda, “P-Dilleri, G-Dillerinin (C++, Java, ve C# gibi.) yerine geçecek şekilde kullanılamazlar, fakat P-Dilleri, G-Dillerinin kullanımını tamamlayıcı, ek ama buna rağmen çok kaliteli aletler olarak görülmelidirler. Bu kullanım şekli ile organizasyonlar, kurumsal scripting ihtiyaçlarına çok etkili ve verimli çözümler üretebilirler.” dedi.

Birçok yönden P-Dilleri aynı zamanda geliştirme sürecine de katkıda bulunuyor. Burton’un raporuna göre ortalama bir satır P-Dili kodu yaklaşık beş satır G-Dili kodunun yaptığı işi yapabiliyor.

Monson-Haefel, “Bu, kod yazan geliştirmecilerin daha az kod yazmaları ve daha az kod üzerinde hata ayıklama işlemi yapmaları gerektiği ve aynı zamanda kod bakımı ve idaresi yapan geliştirmecilerin üzerinde uğraşmaları gereken çok daha az kod olduğu ve bunun da öğrenmeyi kolaylaştırdığı anlamına geliyor.” dedi.

P-Dilleri, içlerinde LAMP olarak adlandırılan (Linux işletim sistemi, Apache web sunucusu, MySQL veritabanı ve PHP, Perl ve Python programlama dilleri seti için kullanılan kısaltma) setin de bulunduğu açık kod platformlarında ilerlemek istiyor.

Burton Grubu aynı zamanda Perl ve Python’ın hacker saldırılarına karşı en az diğer programlama dilleri kadar dayanıklı olduğunu da belirtti.

Bu konuda istisna PHP. Gerçi dilin kendisi diğer dillerle kıyaslandığında daha güvenli veya daha zayıf görünmüyor ama genelde özellikle PHP ile yazılan programlar bünyesinde zayıflık belirtileri gösteriyor. Araştırmaya göre, PHP ile yazılmış ticari ve açık kod yazılımlarda Ocak 2003 – Aralık 2004 arasında 300’den fazla hata rapor edilmiş. Buna karşılık Perl ve Python dillerinde yazılmış programlarda aynı zaman dilimi içinde onikiden az hata rapor edilmiş.

Monson-Haefel raporunda, “Aslında her geliştirme ortamına uyacak standart bir programlama dili yok. Kurumsal bilgi-işlem konusunda karşılaşılan zorluklar o denli çeşitli ki, tek bir programlama dili bunlara cevap vermede yetersiz kalır. P-Dilleri: PHP, Perl, ve Python Kurumsal Programlamanın vazgeçilmez elemanlarıdır.” dedi.

Monson-Haefel aynı zamanda, PHP camiasının bu dili daha sağlam bir hale getirmek için çok çalışmaları gerektiğini de söyledi. Şubat 2005’te Chris Shiflett tarafından kurulan PHP Güvenlik Konsorsiyumu, PHP dili güvenliği konusundaki endişeleri ve yanlış bilgilendirmeleri ele almak amacıyla kuruldu.

Burton Group’a göre bu oluşum, “PHP camiası için doğru yönde atılmış güzel bir ilk adım.”

Firma, müşterilerinin ileride alınacak yapısal kararlarında P-Dillerini değerlendirmelerini tavsiye ediyor ve bu dillerin olması gerektikleri seviyelere çıkartılması gerektiğinin altını çiziyor. Müşteriler, bu dillerin limitlerini ve avantajlarını anlamalılar ve bunların genel kurumsal mimariye nasıl uyacağını görmeliler.

Burton analistleri, “Gelişen aletlere, çerçevelere ve IDE’lere özellikle dikkat edilmeli. Her ne kadar iyi bazı ücretsiz ve ticari ürünler mevcut olsa da, P-Dilleri için toplam üçüncü-parti pazarı G-Dillerine oranla çok daha küçük. Bu da organizasyonun seçeneklerini kısıtlıyor.” dedi.


Son Güncellenme Tarihi : 04/05/10 15:22:28   -   Görüntülenme : 4305
 

Haberler Ana Sayfasına Git

Vizly Dizayn © 2008 - 2018 |  Hayta İnternet Hizmetleri Ürünüdür.